कोरोनाको असर पुष्प ब्यवसायमा

पोखरा । फ्लोरिकल्चर एशोसिएसन नेपाल फ्यान कास्कीको शनिवार पोखराको वेगनासमा आयोजित ११ औं वार्षिक साधारण सभा सम्पन्न भएको छ । विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोनाको असर पोखराको पूष्पव्यवसायमा पनि परेको व्यवसायीहरुले गुनासो गरेका छन् । फ्लोरिकल्चर एशोसिएसन नेपाल फ्यान कास्कीको शनिवार पोखराको वेगनासमा आयोजित ११ औं वार्षिक साधारण सभाको अवसरमा वोल्ने व्यवसायीहरुले सो कुरा वताएका हुन् ।
गतचैत्र ११ गतेदेखि गरिएको लकडाउनले फूलव्यवसायीको रोजीरोटी ठप्प भएको उनीहरुले वताए । उनीहरुले कोरोना कहरका कारण व्यवसायीहरुकाव्यक्तिगत र संस्थागतकार्यक्रममापनि असर परेको बताए । कोरोना कहरमा व्यवसायभन्दाज्यान नै ठूलो भन्ने आशयव्यवसायीले बुझेको उनीहरुले वताए । अव कोरोनाको महामारी घट्दै गएको र वजार पनि सहजभएकोले संस्थागतगतिविधि बढ्दै जाने उनीहरुले वताए ।
कार्यक्रमको उद्घाटन गर्दै नेपालपत्रकार महासंघ कास्कीका कार्यसमिति सदस्य एवं रेडियो सराङकोटका समाचार प्रमुख कमल पौडेल अथकले कोरोनाको कहरले कसैलाई नछोडेको वताउनु भयो । उहाँले अव कोरोना प्रति सचेत हुँदै आफ्नो दैनिकीलाई सुचारु गर्नुको विकल्प नभएको जिकिर गर्नुभयो । नेपालमा पूष्पव्यवसायको भविश्य राम्रो रहेको वताउँदै उहाँले यसले व्यवसायीको आर्थिक रुपान्तरणमा उल्लेख्य भूमिका खेल्ने समेत टिप्पणी गर्नुभयो ।
फ्यान कास्कीका पूर्व अध्यक्ष दयाकुमार द्धाले पुष्पव्यवसायीहरुका समस्या सरकारले सम्वोधन गर्नु पर्ने वताउने भयो । लगानी सँगै रोजगार सिर्जना गरेका व्यवसायीलाई सरकारको प्रोत्साहनआवस्यकभएको उहाँको भनाई छ । पोखरामाफूलको कारोवारको यकिनतथ्याङकनभएपनि करोडौंको कारोवार हुने गरेको उहाँले जानकारी दिनु भयो ।
फ्यान कास्कीका अध्यक्ष सीतामाया रानाको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रममा सल्लाहकार मोहनप्रसाद शिवाकोटी, उपाध्यक्षदिलवहादुर गुरुङले वोलेका थिए । सो अवसरमा सचिवश्रीराम सुवेदीले सचिवको प्रतिवेदन र कोषाध्यक्षगोविन्द सापकोटाले पेश गरेको कोषाध्यक्षको प्रतिवेदन सर्वसम्मत पारित भएको छ ।
साधारण सभाले निकट भविश्यमा पोखरामा पूष्प मेला गर्ने, व्यवसायीलाई तालिम दिने, र व्यवसायिक अध्ययन अवलोकन भ्रमण गर्ने निर्णय समेत पारित गरेको छ ।
पोखरामाकरिव ४० जनाव्यवसायीहरुले फूल खेतीगर्दै आएका छन् । यो खेतीवाट थुप्रैले प्रत्यक्षतथाअप्रत्यक्ष रोजगारी भएको फ्यानकास्कीले जानकारी दिएको छ ।

Facebook Comments Box

नगेन न्यूज पब्लिकेशन प्रा. लि. द्वारा संचालित यो अनलाईन डिजिटल पत्रिका हो । बि.सं. २०७२ साउन ११ गते देखि औपचारीक संचालित यो अनलाइनले मूलत शान्ति, पर्यटक, कला प्रबन्धन र समसामयीक समाचार प्रकाशन गर्दै आईरहेको छ । नगेन न्यूजको अनलाईन टिभी पनि संचालित छ ।  फेसवुक, ट्विटर, भाइवर, इन्स्टाग्राम टिकटकमा पनि हामी संग जोडिन सक्नु हुनेछ । जय कला क्रान्ति !!!