ऋषिराम कट्टेलले माधब र प्रचण्डको डिबोश गरिदिए ।

काठमाडौंको कोटेश्वरस्थित पेरिसडाँडा पार्टी कार्यालयमा बसेको दाहाल-नेपाल समुहको स्थायी कमिटी बैठकमा बोल्ने अधिकांश सदस्यले सर्वोच्चको फैसला स्वीकार गर्दै आ-आफ्नो दलबाट संघर्ष गर्नुपर्ने धारणा राखेका थिए ।
३५ वर्ष लामो राजनीतिक सम्पर्क, सहकार्यलाई एकै पार्टीमा रहेर विकसित बनाउन लागेका दाहाल र नेपालबीचको सम्बन्धमा अदालतले ‘ब्रेकअप’ लगाएको हो। मन एकातिर हँुदाहुँदै भौतिक रूपमा भने दाहाल-नेपाल अलग-अलग पार्टीमा रहनुपर्ने देखिएको छ। एमालेको नेतृत्व भने प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले गर्नेछन्। ऋषिराम कट्टेलले आफ्नो पार्टी निर्वाचन आयोगले सत्तारुढ दल नेकपालाई दिएको भन्दै सर्वोच्चमा रिट दायर गरेका थिए।

उक्त रिटमा अदालतले नेकपा कट्टेलकै भएको निणर्य सुनाउँदै पूर्ववत् पार्टीलाई ब्युँताइदिने आदेश गरेको थियो। अदालतले आयोगको एकतासम्बन्धी निणर्य बदरयोग्य रहेको र निणर्य बदरपश्चात् साबिकमा निर्वाचन आयोगमा दर्ता रहेका नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत माक्र्सवादी लेनिनवादी) र नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) अलग-अलग राजनीतिक दलका रूपमा साबिककै अवस्थामा कायम रहने निणर्य गरेको थियो।
यसैबीच दाहाल नेपाल समुहका बरिष्ट नेता झलनाथ खनालले पूर्व एमालेमै फर्किएर बाम एकताका लागि प्रयास गर्ने बताउनु भयो ।
पूर्व एमालेभित्रै रहेर ओली प्रवृत्तिविरुद्ध लड्ने विषयमा छलफल भएको एक नेताले बताएका छन् ।

नेकपा संसदीय दलका उपनेता सुवास नेम्बाङले सर्वोच्च अदालतको फैसला कार्यान्वयन गर्ने दाहाल नेपाल समुहको निणर्य स्वागतयोग्य रहेको बताउनु भयो ।
उहाँले एमालेले सबैलाई समेटेर स्वस्थ र प्रष्ट आन्दोलनलाई अगाडि बढाउने धारणा व्यक्त गर्नु भयो ।

आग्रह, पूर्वाग्रह नराखी एकतावत्त बनाएर देश र जनताको पक्षमा काम गर्ने नेम्वाङको भनाय छ।
सर्वोच्च अदालतले नेकपा एकता बदर गर्दै पूर्ववत् अवस्थामा फर्काइदिएपछि नेकपा (एमाले) र नेकपा (माओवादी केन्द्र) अस्तित्वमा आउने भएका छन्। साविक नेकपाको एक खेमामा लागेका माधवकुमार नेपाल पुष्पकमल दाहालको साथ छाडेर एमालेमै फर्किने भएका छन्। नेपालसँगको राजनीतिक ‘डिभोर्स’सँगै दाहालले माओवादी केन्द्रकै नेतृत्व गर्ने भएका छन्।

३५ वर्ष लामो राजनीतिक सम्पर्क, सहकार्यलाई एकै पार्टीमा रहेर विकसित बनाउन लागेका दाहाल र नेपालबीचको सम्बन्धमा अदालतले ‘ब्रेकअप’ लगाएको हो। मन एकातिर हँुदाहुँदै भौतिक रूपमा भने दाहाल-नेपाल अलग-अलग पार्टीमा रहनुपर्ने देखिएको छ। एमालेको नेतृत्व भने प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले गर्नेछन्। ऋषिराम कट्टेलले आफ्नो पार्टी निर्वाचन आयोगले सत्तारुढ दल नेकपालाई दिएको भन्दै सर्वोच्चमा रिट दायर गरेका थिए।

उक्त रिटमा अदालतले नेकपा कट्टेलकै भएको निणर्य सुनाउँदै पूर्ववत् पार्टीलाई ब्युँताइदिने आदेश गरेको थियो। अदालतले आयोगको एकतासम्बन्धी निणर्य बदरयोग्य रहेको र निणर्य बदरपश्चात् साबिकमा निर्वाचन आयोगमा दर्ता रहेका नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत माक्र्सवादी लेनिनवादी) र नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) अलग-अलग राजनीतिक दलका रूपमा साबिककै अवस्थामा कायम रहने निणर्य गरेको थियो।

साविक नेकपाका दुई समूह आधिकारिकताका लागि निर्वाचन आयोगको मुख ताकिरहेका बेला अदालतको आदेशले दाहाल-नेपाल समूहलाई झट्का दिएको थियो। सबैभन्दा बढी असजिलो नेपाल पक्षलाई परेको थियो। यो समूहका नेता ओलीविरुद्ध दाहालसँग मिलेर मोर्चाबन्दी गरिरहेका थिए।

यो समूहको सोमबार दिउँसो नयाँ बानेश्वरस्थित एक होटलमा बसेको बैठकले एमालेमै रही ओली प्रवृत्तिविरुद्ध संघर्ष गर्ने निष्कर्ष निकालेको थियो। बैठकमा १३ जना स्थायी समिति सदस्य सहभागी थियो। यही निष्कर्षसहित दिउँसो दाहाल-नेपाल पक्षकै स्थायी समिति सदस्यहरूको बैठक पेरिसडाँडामा बसेको थियो।

त्यो बैठकले तत्कालका लागि छुट्टिएर पूर्ववत् पार्टीमै जाने निणर्य लिएको हो। अझ मजबुत एकताका लागि आआफ्नो पार्टीमा रहेर पहलकदमी लिनुपर्ने निष्कर्ष बैठकले निकालेको थियो। अदालतको आदेश रिट निवेदकको मागदाबीभन्दा बाहिर गएर राजनीतिक रूपमा आएकाले पुनरवलोकनमा जाने निष्कर्ष निकाल्दै दाहाल-नेपाल छुट्टिएका थिए। उनीहरूले सोमबारको उक्त बैठकलाई बिदाइ बैठकका रूपमा सम्पन्न गरेका थिए।

‘सर्वोच्च अदालतले गरेको फैसलामा हामीले गम्भीर छलफल गर्‍यौँ। फैसला रिट निवेदकको मागदाबी बारिह गएर राजनीतिक रूपमा आएको छ। नामबारे निष्कर्ष दिनुपर्नेमा त्योभन्दा बाहिर गएर निणर्य अदालतले सुनाएको छ’, साविक नेकपाको दाहाल-नेपाल समूहका प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठले भने, ‘कुनै पार्टीहरूको एकता गर्ने, नगर्ने वा एकीकृत पार्टीलाई विभाजित गर्ने अदालतको फैसलामा गम्भीर असहमति जनाएका छौं। राजनीतिक रूपमा आफ्नो विचार र दृष्टिकोण राख्ने, कानुनी रूपमा उपचार खोज्ने, नेकपाको एकताका बेलाको उद्देश्यमा अविचलित भएर अगाडि बढ्ने निष्कर्ष हामीले निकालेका छौं। हाम्रा लागि अब नेकपाकै रूपमा यो अन्तिम बैठक पनि हुन सक्छ।’ पूर्ववत् पार्टीको आधिकारिकता भने निर्वाचन आयोगले पत्र दिएपछि मात्र हुने पनि निष्कर्ष उनीहरूले निकालेका छन्।

ओलीले साविक नेकपाको चर्किंदो अन्तरसंघर्षका क्रममा दाहालले राखेको १७ बुँदे प्रस्तावको जवाफ दिँदै मिल्न नसक्ने हो भने एकतापूर्वको अवस्थामा फर्किएर जाने प्रस्ताव गरेका थिए। एमाले र माओवादी केन्द्रबीच ०७५ जेठ ३ मा एकता भएको थियो।

नेकपाको आधिकारिकता विवादकै बीच अदालतले पूर्वपार्टी ब्युँताइदिनेसम्मको निणर्य गरेको थियो। त्यसपछि नयाँ दल खोल्न संसदीय दलमा संख्या नपुग्ने अवस्थामा रहेका नेपाललाई एमालेमा फर्किनुपर्ने या आफ्ना सांसदको पद गुमाउने अवस्था आए पनि आओस् भनेर दाहालसँग मिल्नुपर्ने अवस्था आइलागेको थियो।
खानेपानीमन्त्री थापाले आफूहरू ओलीको विचारसँग सहमत भएर आएकाले अदालतले पूर्वपार्टी ब्युँताउने निणर्य गरे पनि ओलीसँगै एमालेमै रहने बताए। ‘हामी ओलीसँगै अब एमालेमै रहन्छौं,’ थापाले भने, ‘हाम्रा लागि पद ठूलो कुरा भएन। ओलीसँगै रहेर जाने हाम्रो सोच छ।’

Facebook Comments Box

नगेन न्यूज पब्लिकेशन प्रा. लि. द्वारा संचालित यो अनलाईन डिजिटल पत्रिका हो । बि.सं. २०७२ साउन ११ गते देखि औपचारीक संचालित यो अनलाइनले मूलत शान्ति, पर्यटक, कला प्रबन्धन र समसामयीक समाचार प्रकाशन गर्दै आईरहेको छ । नगेन न्यूजको अनलाईन टिभी पनि संचालित छ ।  फेसवुक, ट्विटर, भाइवर, इन्स्टाग्राम टिकटकमा पनि हामी संग जोडिन सक्नु हुनेछ । जय कला क्रान्ति !!!